Recenzja latarki Zebralight H604c
Czołówka bez reflektora
Szukałem narzędzia o możliwie szerokim kącie świecenia, bez punktu skupienia. Taka latarka doskonała jest do pracy z bliska i oświetlenia najbliższego otoczenia podczas marszu nocą.
Światło pokrywa wtedy równomiernie cały widoczny obszar (widzenie peryferyjne), zaspakajając potrzebę dostrzegania przedmiotów jedynie kątem oka. Zapewnia to nie tylko wygodę (nie trzeba kręcić głową by coś oświetlić), ale i bardzo ważne poczucie bezpieczeństwa. Dobrze ilustruje to poniższy film.
Wydawało mi się, że takich latarek będzie wiele. Byłem w błędzie… Długie poszukiwania latarki czołowej zaprowadziły mnie ostatecznie do światła z pod znaku Zebralight.
Jak świeci H604c
Porównanie czołówek
Recenzja grotołaza
Rodzina H60Xy
Połapać się w nazewnictwie produktów Zebry nie jest łatwo. Oto ściąga.
- Pierwsze wielkie litery – oznaczają położenie włącznika i źródła światła (seria):
- SC (Side Clicky) – włącznik boczny,
- H (Headlamp) – latarka czołowa, kątowa.
- Cyfry – oznaczają model (rodzaj zasilania i budowę):
- 700 – akumulator 21700,
- 60 – na akumulator 18650,
- 6 – mniejsza, na akumulator 18650,
- 5 – bateria AA,
- 3 – bateria CR123.
- Po nich następuje oznaczenie kolejnej generacji. Jednak w przypadku latarek SC60Xy będzie tu „0”, a oznaczenie generacji będzie przeniesione, np. SC600Fc IV.
- Dalej może pojawić się wielka litera „F” (Frosted/Fogged) oznaczająca matowe, rozpraszające szkiełko.
- Ostatnia, mała litera, oznacza barwę światła:
- c – 4000 K, barwa (prawie) ciepła,
- w – 4500 K, barwa neutralna,
- d – 5000 K, barwa (prawie) zimna.
Ściąga nie zawiera elementów nazw modeli już nieprodukowanych ani prototypów, np. S6330, Q50.
Zestawienie wszystkich modeli Zebralight (arkusz stworzony i aktualizowany przez producenta).
Tryby pracy
Jest to czwarta generacja tych latarek, przyjrzyjmy się interfejsowi użytkownika.
Latarka ma podstawowe trzy poziomy jasności (H, M, L). Podczas pracy każdego z nich, można przełączyć jedną z dodatkowych dwóch jasności (1, 2). Druga, ciemniejsza z tej pary, może być konfigurowalna.
- By włączyć poziom niski (L) – długie kliknięcie.
- By włączyć poziom średni (M) – szybkie, podwójne kliknięcie.
- By włączyć poziom wysoki (H) – krótkie kliknięcie.
By przełączyć dodatkowy poziom w czasie jego pracy – szybkie, podwójne kliknięcie. By zmienić poziom w czasie pracy – dłużej przytrzymać przycisk i zwolnić gdy pojawi się dla nas odpowiedni. Taka zmiana zaczyna się zawsze od poziomu niskiego (L, M, H).
Zmiana konfiguracji ciemniejszych pod-poziomów (L2, M2, H2) wymaga włączenia głównego poziomu (L1, M1, H1), a następnie podwójnego kliknięcia sześć razy, dalsze podwójne kliknięcia zmieniać będą kolejne pod-poziomy jasności. Po wybraniu odpowiedniego, zatwierdzamy wybór pojedynczym kliknięciem.
Trzy szybkie kliknięcia uruchamiają stroboskop. Cztery kliknięcia – sprawdzenie naładowania ogniwa (od 1 do 4 błyśnięć).
Dodatkowe grupy poziomów
Opisuję tu podstawową grupę, G5, są dostępne dwie kolejne, umożliwiające jeszcze bardziej elastyczne ustawienia. Tam się dopiero zaczyna zabawa…
Grupę G5 (domyślna), ustawia się pięcioma kliknięciami przy wyłączonej latarce. Pozostałe dwie noszą nazwę G6 i G7. Od razu wiadomo ile kliknięć je aktywuje 🙂 Czym się wyróżniają? Każdy z poziomów może przyjąć dowolną jasność ze wszystkich dostępnych (dwunastu).
Zarówno wybrana grupa poziomów, jak i ustawione poziomy dla każdej z nich, są zapamiętywane nawet gdy latarka jest bez akumulatora.
Czas pracy i jasności poziomów
Poniżej jasności i czas pracy wszystkich poziomów grupy G5 (parametry deklarowane przez producenta).
Poziomy wysokie:
- H1:
- 1616 lm (regulowany PID, 2,5 godziny),
- H2:
- 1010 lm (regulowany PID, 2,9 godziny),
- 579 lm (regulowany PID, 3,1 godziny),
- 305 lm (5,3 godziny).
Poziomy średnie:
- M1:
- 147 lm (12,5 godziny),
- M2:
- 65 lm (27,5 godziny),
- 26,4 lm (2,7 dni),
- 9,9 lm (7,1 dni).
Poziomy niskie:
- L1:
- 3,4 lm (17,5 dni),
- L2:
- 1,06 lm (2 miesiące),
- lub 0,3 lm (3,8 miesiące),
- lub 0,08 lm (5,4 miesiące).
Stroboskop:
- 0,2 Hz sygnał przy jasności L1,
- 0,2 Hz sygnał przy jasności H1,
- 4 Hz stroboskop przy jasności H1,
- 19 Hz stroboskop przy jasności H1.
Sterownik
Czym wyróżniają się latarki Zebralight? Sterownikiem. To układ przekazujący prąd z akumulatora do emitera, diody LED. W przypadku Zebry jest pozwala on na utrzymanie stałej jasności, bez względu na stopień rozładowania akumulatora. Ogniwa litowo-jonowe w czasie pracy nie utrzymują stałego napięcia. Oscyluje ono w zakresie od 4,2 V dla w pełni naładowanego, do 2,5 V dla mocno rozładowanego. Dla jasności latarki istotne jest zarówno napięcie, jak i natężenie prądu. W zwykłej latarce, gdy napięcie ogniwa spada, spada również jasność. Sterownik Zebry podnosi natężenie oddawane diodzie, a światło jest użyteczne długi czas.
Sklepy
H604c na stronie producenta oraz na stronie polskiego dystrybutora Zebralight.
Cena u amerykańskiego producenta to $89. Wysyłka w tej kwocie kwalifikuje do darmowej dostawy, która realizowana jest z miejsca produkcji, z Chin.
Kupując od rodzimego importera zapłacimy 469 zł.
Promocji raczej nie uświadczymy, używane egzemplarze będą też drogie i trudne do upolowania. Zebralight jedynie ma w zwyczaju wyprzedawać z kilkudolarowym upustem wycofywane modele.
Jakość – mieszane uczucia
No właśnie, jakość wykonania jest znakomita. Ale… w mojej czołówce prawdopodobnie dioda nie była właściwie przylutowana, co szybko objawiało się tym, że dwie z czterech ćwiartek diody świeciły znacznie słabiej. Skutkiem tego był spadek jasności i nierównomierny kształt snopu światła. Problem pojawił się zaraz na samym początku.
Latarkę producent wymienił, jednak niesmak pozostał. Wiem, że moja historia nie jest odosobniona, a jedynie roczna gwarancja, przy tak wygórowanej cenie, sytuacji nie poprawia. Wysyłanie paczek do Chin, w przeciwieństwie do ich oczekiwania (zwłaszcza przy płaceniu z PayPal), do przyjemności nie zaliczam. Nawet dziś nie jest do końca jasne jaki los spotkał nadaną przeze mnie przesyłkę.
Zalety
- szerokie, jasne, rozproszone światło
- świetny odcień i przepiękne odwzorowanie kolorów (deklarowany CRI 93-95)
- znakomity, wydajny sterownik
- wyjątkowa jakość wykonania
- kompaktowa i lekka budowa
Wady
- dla przypadkowego i nieprzeszkolonego użytkownika obsługa będzie wyzwaniem graniczącym z niemożliwością
- latarka jest nierozbieralna (jak każda inna marki Zebralight), zatem praktycznie nie do naprawienia, nawet dla zaawansowanego amatora
- opaska na głowę potrafi się czasem rozpiąć
Podsumowanie
Specyficzny design i kolor nie każdemu przypadnie do gustu, jednak jakość wykonania i inżynieryjne zaawansowanie latarki jest powalające.
Wysokiej sprawności miniaturowy sterownik (typu buck-boost) jest chyba najwydajniejszym jaki był kiedykolwiek stosowany w seryjnie produkowanych latarkach. Wymiana i ładowanie akumulatorów to tutaj naprawdę rzadkie wydarzenie. Nawet przy tak niskiej masie, problemów z zbyt szybkim nagrzewaniem też nie ma.
Chociaż nic nie pobije płynnej regulacji jasności (vide Andúril UI ze swoimi smaczkami), to zagmatwana obsługa Zebry z czasem staje się intuicyjna.
Latarka wydaje się pełna sprzeczności, jednak jeśli miałbym mieć tylko jedną, byłaby to Zebralight H604c.